PRP

PRP İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Plasma Rich Platelet kelimelerinin kısaltması olan PRP işlemi, deri ve cilt gençleştirme yöntemlerinden biri olmakta ve uygulamalarda kişilere, kendi kanlarından elde edilen ve kan plazmasından özel metodlar ile ayrılan kendi hücreleri enjekte edilmektedir. Platelet olarak da bilinen bu hücreler aslında kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan hücrelerdir. Ancak deriye uygulandığında, önemli tamir ve onarma fonksiyonlarına sahip olan bu hücreler, yaşlanma karşıtı faaliyetler göstermekte ve kırışıklık gibi sorunları ortadan kaldırabilmektedir. Bu hücreler aynı zamanda deri dokularında sentezlenen ve Kolajen olarak bilinen maddenin miktarını da arttırmaktadır. PRP işleminde yapılacak bu hücre aktarımlarının yapılabilmesi için alınan bu hücreler farklı araçlar ve uygulama yöntemleri kullanılarak deri altına aktarılmaktadır.Kişilere tamamen kendi hücreleri kullanılarak işlem yapılması ile herhangi bir alerjik reaksiyon riski de PRP işlemi için söz konusu olmamaktadır. Güzellik merkezleri ve belirli diğer kurumlar tarafından yapılacak olan PRP işleminden önce kişilerin kırışıklıkları olan bölgelerin durumu değerlendirilmektedir. Buna uygun miktarda kan alınmakta ve özel yöntemler ile ayrılan kan hücreleri olan plateletler, iğne uygulaması ile deriye nakledilmektedir. Son derece modern bir tedavi olan PRP işlemi deri ve cilt gençleştirme işlemlerinde oldukça başarılı sonuçlar alınmasına imkan veren bir yöntem olması ile sıklıkla tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Risksiz ve hemen hemen acısız denebilecek bir uygulama olan PRP hem erkeklerde hem de kadınlarda yüksek başarı oranlarına sahiptir.

PRP İşlemi Yaptıracaklar Nelere Dikkat Etmeli?

PRP işleminde vücudun kendi kanının özel yöntemler ile işlenmesi söz konusudur. Bu anlamda işlemin profesyonel kurumlar tarafından, gerekli şartlar altında uygulanması gerekmekte ve bu durum aynı zamanda alınacak sonuçları da olumlu yönde etkilemektedir. PRP yaptıracak kişiler, işlemi gerçekleştirecek hekimler tarafından işlem öncesinde muayene edilmeli ve işlemin yapılmasını engelleyebilen bir hal bulunmadığından emin olunmalıdır. Bir sağlık işlemi olması ile PRP işlemini uygulayacak olan kurumlar da bu işlemi sıklıkla gerçekleştiren ve profesyonel olan alternatifler arasından tercih edilmelidir. PRP işlemi çok düşük riske sahip bir prosedür olmasına karşın bu sayede ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar daha da azaltılabilmekte ve alınacak sonuçlar da daha başarılı olabilmektedir. PRP işleminde alınacak olan kanın ve bundan elde edilecek olan hücrelerin işlem uygulanıncaya kadar uygun ortam ve şartlarda muhafaza edilmesi ve enjeksiyon esnasında maksimum canlı hücre sayısının bulunması da yine işlemin başarısını etkileyen diğer bir durumdur. Bu sebeple PRP uygulamak için uygun donanım ve teçhizata sahip ve Sağlık Bakanlığı’ndan ilgili izinleri almış olan kurumları ercih etmek gerekmektedir. PRP işlemi esnasında herhangi bir yabancı madde kullanılmaması sayesinde, ortaya herhangi bir alerjik reaksiyon çıkmamaktadır. Bunun sebebi işlemle aktarılacak olan hücrelerin halihazırda kişilerin kendi vücutlarından elde ediliyor olmasıdır.

PRP İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP işlemi uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmasına karşın saç ekimi ve cilt bakımında yakın zamanda alternatifler arasında yerini almıştır. Seanslar halinde uygulanan PRP işlemi, kişilerin uzun süreli olarak sonuçlarından faydalanabildiği küçük çaplı bir prosedürdür. Kür olarak kişilere sunulan bu terapilerin ardından sonuçlar oldukça kısa sürede gözlenebilmekte ve etkisini tam olarak göstermesi için gereken süre 8-12 hafta arasında değişmektedir. PRP işlemi yaptıracak kişilerin yaptıracakları işlemlerin aynı zamanda kendi deri tiplerinin de işlem sonrası durumda dikkat etmesi gereken haller arasında bulunması söz konusudur. Kişiler yapılacak olan bu işlemlerde hemen hemen acısız bir şekilde uygulanan bu işlemin ardından enfeksiyonlardan kaçınılmalı ve bunun için ilgili hekimler tarafından belirlenen ilaç tedavilerinin doğru bir şekilde kullanılması da sonuçlar başarılı olarak etkilemektedir. İşlem ardından deride oluşacak kızarıklıklar ve lekeler geçici olmakta ve belirlenen bu 8 ile 12 haftalık süre içerisinde ortadan kalkmaka ve kusursuz görüntü sağlanabilmektedir.

PRP İşlemi Hangi Kurumlarda Yapılmaktadır?

Medikal estetik uygulamalarını yapan merkezler ve hastaneler içerisinde yer alan medikal estetik birimleri tarafından PRP işlemleri yapılabilmektedir. Bu kurumlar Sağlık Bakanlığı’ndan ilgili manipülasyonları yapma izinlerini almış olan kurumlar olmaları sebebiyle işlemleri tamamen sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde uygulayabilmektedir. PRP işlemlerinde alınacak sonuçların olumlu ve tatmin edici olabilmesi için tercih edilen kurum da oldukça önem taşıyan bir noktadır. Bu anlamda PRP işlemi yapılmasını uygunsuz kılan Otoimmün hastalık, pıhtılaşma hastalıkları bulunan ya da Pıhtılaşma karşıtı tedaviler kullanan kişiler haricinde bulunan kadın ve erkek herkes için yapılabilen bir prosedürdür. Bu sebeple ve son yılalrda deri alanında kullanımın yaygınlaşması ile PRP işlemi hizmeti veren kurum sayısı da oldukça yüksektir. PRP işlemlerini yapacak kurumların kişilerden alacakları kandan, Plateletleri uygun şekilde ayırmaya ve muhafaza etmeye uygun teçhizat ve ekipmanlara sahip olmasının yanı sıra işlemler aynı zamanda profesyonel uygulayıcılar tarafından yapılmak durumundadır. Hem deri üstü PRP uygulamaları hem de deri altına enjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilebilen alternatif yöntemler PRP hizmeti sunan kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

Bültenimize Katıl!

***Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olun!